Chociaż dzieci powinny regularnie odwiedzać gabinet stomatologa w ramach podstawowe kontroli stanu uzębienia, wielu rodziców przyznaje, że ma duży problem, aby namówić małego pacjenta do wizyty. Strach dzieci przed dentystą jest tak powszechny, że przyjęliśmy uznawać go za zupełnie normalną rzecz. Niestety może to mieć bardzo negatywne skutki nie tylko w dzieciństwie, ale i życiu dorosłym. W tym artykule podpowiemy, jak nie wywoływać w dziecku niepotrzebnych obaw przed wizytami u stomatologa.

  1. Korzystaj z usług dentysty dziecięcego. Coraz więcej gabinetów zapewnia usługi dentysty dziecięcego. Tak jest w naszym gabinecie MDdental w Łodzi. Przyjmujący stomatolodzy mają spore doświadczenie w pracy z dziećmi, dlatego też zapewniają odpowiednie podejście do wszystkich maluchów, również do tych, które panicznie boją się zabiegów dentystycznych. Dzięki temu wizyty są przyjemne, więc mały pacjent mniej obawia się kolejnych.
  2. Umawiaj się wizyty stomatologiczne z dzieckiem regularnie, nie tylko, gdy pojawi się problem. Chociaż coraz więcej mówi się na temat tego, że podstawą profilaktyki jamy ustnej są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Niestety nadal jest bardzo wiele dzieci, które trafiają do dentysty dopiero wtedy, gdy pojawia się poważny problem i niezbędne jest wykonanie bardziej skomplikowanego zabiegu. Wówczas dziecko – z oczywistych powodów – ma obraz stomatologa, jako tego, do którego zgłaszamy się w skrajnych przypadkach. Każda taka wizyta kojarzy mu się po prostu z problemami. Tymczasem warto nauczyć dziecko, że do stomatologa należy chodzić również w celach kontrolnych. To najlepszy sposób, aby przeciwdziałać poważniejszym problemom z uzębieniem i uniknąć zabiegów powodujących dyskomfort. Bardzo ważna jest pierwsza wizyta adaptacyjna, która powinna odbyć się maksymalnie przed 3. rokiem życia, aby wykształcić pozytywne nastawienie do dalszej współpracy z dentystą. W ten sposób można zapoznać malucha z miejscem, narzędziami i urządzeniami stomatologicznymi.
  3. Nie wywołuj w dziecku niepokoju. Rodzice często nie zdają sobie z tego sprawy, ale również swoim zachowaniem powodują w dziecku niepokój. Zwroty typu “nie bój się” czy “nie będzie bolało”, powodują, że dziecko może pomyśleć, że rzeczywiście jest się czego bać i może boleć. Do wizyt w gabinecie stomatologicznym należy podchodzić naturalnie, jakby było to coś, co po prostu należy robić regularnie i przed czym nie należy mieć żadnych obaw. Jest to tak samo ważne, jak codzienne mycie zębów. Co więcej, dziecku, nawet temu najmłodszemu, należy wyjaśnić i tłumaczyć, jaki jest cel wizyty. Warto powiedzieć maluchowi pozytywną historyjkę (ale na pewno nie o tym, że jeśli nie pójdzie do dentysty, wypadną mu wszystkie ząbki), żart czy wymyślić grę dotyczącą zabiegu stomatologicznego.