Skip to content

kontakt@mddental.pl

poniedziałek - piątek: 08:00-20:00

Protetyka

Jedną z naszych specjalizacji jest protetyka stomatologiczna, czyli dziedzina stomatologii poświęcona odtwarzaniu pierwotnego wyglądu i funkcji zgryzu po utracie uzębienia naturalnego. Dzięki temu możemy pomagać naszym pacjentom w odzyskaniu pełnego, pięknego uśmiechu.

Dlaczego warto zastosować protezy

Utrata zęba jest nie tylko bolesnym doświadczeniem, ale ma również duży wpływ na codzienne funkcjonowanie. Prezentowanie ubytków w uzębieniu nie jest ani zbyt przyjemne, ani atrakcyjne. Obniżenie estetyki i negatywny odbiór przez innych to jednak niejedne wady posiadanie zdekompletowanego zestawu zębów. Może ono również przyczyniać się do obniżenia samooceny. Poza tym w przypadku braku interwencji istnieje także poważne ryzyko ujemnego wpływu na zdrowie. Dlatego niezależnie od tego, czy straciłeś ząb w wyniku wypadku, czy też został on usunięty w gabinecie stomatologicznym, to warto rozważyć zastosowanie protezy.

Rodzaje protez

Celem stomatologii jest możliwie najdłuższe zachowanie naturalnych zębów pacjenta. Niestety zdarzają się przypadki, kiedy konieczne jest udanie się do specjalisty z zakresu chirurgii stomatologicznej, który dokona ekstrakcji, czyli usunięcia chorego zęba, którego nie da się odratować. Właśnie tu pojawia się miejsce dla protetyki, która pozwala uzupełnić mało estetyczny ubytek. Pacjent może zdecydować się na jedną z kilku dostępnych w naszej ofercie rodzajów protez, które dokładniej opisujemy poniżej..

Protezy ruchome

Protezy ruchome dzielą się na protezy całkowite oraz częściowe. Te pierwsze stosujemy w przypadku, gdy pacjent posiada część swoich naturalnych zębów, a całkowite – gdy nie posiada ich wcale.

Protezy szkieletowe

Do uzupełnień ruchomych częściowych w ofercie należą protezy szkieletowe mocowane na metalowych klamrach bądź mniej widocznych zatrzaskach. Celem klamer i zatrzasków jest nie tylko zabezpieczenie protezy przed poruszaniem w czasie jedzenia, ale także przenoszenie siły wzywanych w trakcie przeżuwania na naturalne zęby, co znacznie zwiększa komfort użytkowania protezy i bardzo ułatwia spożywanie posiłków. Protezy szkieletowe są ponadto łatwe do utrzymania w czystości i niwelują ryzyko chorób przyzębia, a także ze względu na wykonaną z metalu konstrukcją znacznie bardziej wytrzymałe niż odpowiedniki wykonane z akrylu..

Protezy osiadające

Oprócz tego oferujemy protezy siadające wykonane z całości z akrylu. Zapewniamy je w wersji całkowitej oraz częściowej, dzięki czemu sprawdzą się zarówno w przypadku całkowitej utraty zębów, jak i w sytuacji, kiedy wymagane jest uzupełnienie znacznej części uzębienia. Do zalet tych protez należy szybki czas wykonania i niska cena. Jednak rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Protezy te są m.in. mało wygodne, a ich trwałość wynosi zaledwie 5 lat. Obecnie stosuje się je najczęściej w szczególnych przypadkach, kiedy nie ma możliwości zastosowania inny uzupełnień protetycznych.

Protezy na implantach

Wśród ruchomych uzupełnień w naszej ofercie posiadamy również protezy na implantach – zamocowane za pomocą 3-4 tytanowych wkrętów w kości szczęki. Jest to najpopularniejsza metoda odtwarzania uzębienia u pacjentów, którzy stracili wszystkie naturalne zęby. Proteza tego typu wypada znacznie lepiej niż inne uzupełnienia ruchome, zapewniając większą wygodę użytkowania. Do jej zalet wpływających na komfort stosowania, należy wysoka stabilność, brak podatności na odkształcenia oraz fakt, że w trakcie używania pozostaje nieruchoma. Dodatkowo dzięki temu, że można ją wyjąć w każdej chwili, pozostaje łatwa w czyszczeniu

Protezy stałe

Wśród oferowanych protez stałych posiadamy modele przeznaczone do uzupełniania pojedynczych ubytków, jak też braku nawet kilku zębów.

Mosty protetyczne

Zapewniamy mosty protetyczne w wersji pełnoceramicznej oraz porcelanowo-metalowej. Można je zastosować u pacjentów, którzy stracili jeden lub kilka zębów. W celu wykonania mostu konieczne jest jednak podjęcie inwazyjnych działań, które ingerują w strukturę sąsiednich zębów. Oszlifowane zęby pełnią funkcję filarów, na których rozpięty zostaje most. Tego typu budowa zapewnia stabilność i trwałość całej konstrukcji, która imitować ma naturalny wygląd uzębienia.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Dostępne w naszej ofercie wkłady koronowo-korzeniowe stosowane zaś w przypadku konieczności natychmiastowej odbudowy korony złamanego zęba. Dzięki ich użyciu można czasowo zabezpieczyć zęby, które uległy poważniejszemu uszkodzeniu i wymagają bardziej zaawansowanego leczenia. Ze względu na to, że są one tańsze niż inne uzupełnienia protetyczne, wykorzystuje się je w przypadku zębów, co do których rokowania są niepewne i istnieje ryzyko konieczności przeprowadzenia zabiegu ich ekstrakcji w najbliższym czasie. Tymczasowy charakter dotyczy przede wszystkim wkładów standardowych. Oprócz nich wykonujemy również wersje indywidualne, które są ściśle dopasowane do uzębienia pacjenta i wykazują znacznie wyższą trwałość.

Implanty zębowe

Do uzupełnień stałych obecnych w naszej ofercie należą implanty zębowe, które, w postaci tytanowego wkrętu umieszcza się w kości szczęki. Na implancie zostaje umieszczona korona porcelanowa lub pełnoceramiczna, która wyglądem niczym się nie różni od zdrowego zęba naturalnego.