Skip to content

kontakt@mddental.pl

poniedziałek - piątek: 08:00-20:00

Stomatologia estetyczna

Białe i równe zęby to niewątpliwy atut, który pomaga zarówno w kontaktach towarzyskich, jak i zawodowych. Jednak wpływa on nie tylko na to, jak odbierają nas inni. Osoby, które mogą pochwalić się pięknym uśmiechem, są zazwyczaj bardziej pewne siebie i przebojowe. Stąd też coraz więcej ludzi decyduje się zadbać nie tylko stan swoich zębów, ale również o ich wygląd. Mogą to zrobić w naszym gabinecie, ponieważ jedną z naszych specjalności jest stomatologia estetyczna.

Bez większych problemów możemy pomóc osobom, potrzebującym jedynie wybielenia zębów oraz pacjentom, których uzębienie wymaga drobnej lub większej korekty kształtu, jak też tym, u których zachodzi konieczność zamaskowania nieestetycznych śladów za pomocą licówek.

 

Wybielanie zębów

Żółknięcie zębów to problem, z którym boryka się wiele osób. Można rozwiązać go za pomocą zabiegów wybielania zębów. Jednak, aby nie zachodziła konieczność częstego powtarzania tej procedury, warto poznać główne przyczyny osadzania kamienia.

Przyczyny osadzania kamienia

Jednym z czynników, który przyczynia się dużej mierze do powstania kamienia to nienależyte dbanie o higienę uzębienia i jamy ustnej. Zęby najlepiej jest bowiem myć po każdym posiłku, a na pewno nie rzadziej niż dwa razy dziennie. Do tego warto używać również nici dentystycznych oraz płynów do płukania na zębach, co pozwoli dodatkowo zabezpieczyć uzębienie przed osadzaniem kamienia.

Jednak nawet przestrzeganie wysokich standardów w zakresie dbania o higienę może nie ustrzec przed żółknięciem zębów. Wpływ na to zjawisko mają bowiem również inne czynniki, w tym niewłaściwa dieta. Picie w wina czerwonego i białego, oraz kawy, herbaty i coli w dużych ilościach, a także spożywanie pokarmów o dużej zwartości barwników – wszystko to przyczynia się do tego, że zęby będą pokrywać się kamieniem. Wpływ na to będzie miało również palenia papierosów i stosowanie niektórych leków

Jak przebiega zabieg wybielania zębów

Zabieg wybielania zębów, który przeprowadzamy w naszym gabinecie, rozpoczynamy od nałożenia żelu wybielającego. Następnie zęby pacjenta pokryte żelem naświetlamy za pomocą specjalistycznej lampy o odpowiedniej długości fali. W ten sposób możemy rozjaśnić je o nawet o kilka tonów. Cały proces trawa około dwóch godzin, a efekt zębów białych jak u gwiazdy filmowej jest natychmiastowy.

Licówki kompozytowe i porcelanowe – korekta zębów

Kształt uzębienia może ulec zmianie zarówno w wyniku działania czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Pierwsza grupa obejmuje przede wszystkim różnego rodzaju uszkodzenia, takie jak ułamania lub ukruszenia. Fragment zęba utracić można w wyniku uderzenia lub innego wypadku losowego np. ugryzienia czegoś twardego. Nie należy lekceważyć tego rodzaju sytuacji. Uszkodzenie może bowiem nie w tylko spowodować ból i negatywnie wpłynąć na wygląd, ale także zależnie od jego poziomu i rozległości wpływać również na zdrowe zęba. Drugą grupę stanowią czynniki wrodzone takie jak brak siekaczy bocznych, wystąpienie dodatkowego, nadliczbowego zęba czy niewymiarowy kształt niektórych zębów, czego efektem może być powstawanie diastemy, czyli przerwy miedzy zębami, a także inne defekty w kształcie lub układzie uzębienia.

Korygowanie i konturowanie

W przypadku zębów, których kształt tylko nieznacznie różni się od pozostałych, zalecamy konturowanie i korygowanie. Zabieg ten polega na szlifowaniu powierzchni zęba tak, aby dobrze komponował się on z resztą uzębienia i w efekcie zapewniał pacjentom równy i piękny uśmiech. Cała procedura jest całkowicie bezpieczna, ponieważ skorygowanie kształtu nie wykracza poza wprowadzenie jedynie drobnych zmian. W efekcie proces ten pozwala osiągnąć zamierzony efekt bez konieczności ingerowania w strukturę zęba.

Licówki kompozytowe i porcelanowe

Natomiast jeśli zachodziłaby konieczność przeprowadzenia bardziej inwazyjnych działań zmierzających do nadania zębowi określonej długości, szerokości lub kształtu dobrym rozwiązaniem jest wstawianie licówek kompozytowych lub porcelanowych. Są to cieniutkie płatki cementowe, które zakładamy na zewnętrznej części zębów przednich. Proces ich mocowanie w żaden sposób nie zagraża zdrowiu zęba, jest stosunkowo łatwy w wykonaniu, a cała procedura szybka i mało dokuczliwa dla pacjenta. Dodatkowo licówki, o ile ich założenie odbyło się w prawidłowy sposób, mogą służyć nawet przez długie lata. Warto również nadmienić, że są one skutecznym sposobem na poprawienie estetki zębów nie tylko poprzez ich skrócenie czy wydłużenie, ale także zasłonięcie przebarwień lub diastem.