Obecnie pacjenci mogą skorzystać z kilku różnych metod uzupełnienia braków w uzębieniu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim implanty stomatologiczne. Jednak wraz z rosnącą popularnością, pojawiają się też różnorodne mity na temat implantów. W tym artykule wyjaśnimy, jakie są fakty!

4 najbardziej rozpowszechnione mity na temat implantów stomatologicznych

MIT 1: Implanty stomatologiczne przeznaczone są tylko dla niektórych pacjentów.

Fakt: Faktem jest, że implanty stomatologiczne nie powinny być stosowane w przypadku osób poniżej 18. roku życia. Jest to związane z procesem naturalnego kształtowania się kości u młodych ludzi. Współcześnie jednak ze względu na zaawansowane techniki stomatologiczne implanty mogą być wszczepione niemal u każdego pacjenta. Oczywiście u osób z grupy tzw. podwyższonego ryzyka (np. w przypadku chorób przyzębia) konieczne jest zastosowanie specjalistycznych rodzajów implantów, jednakże ta metoda uzupełniania braków w uzębieniu nie jest całkowicie wykluczona.

MIT 2: Wszczepianie implantów stomatologicznych to bardzo bolesny zabieg.

Fakt: Wszczepianie implantów stomatologicznych to dość skomplikowany zabieg, który wiąże się z koniecznością chirurgicznego odsłonięcia kości. Nie oznacza to jednak, że pacjent przy tym będzie odczuwać ból. We współczesnych gabinetach stomatologicznych wykorzystywane są skuteczne metody znieczulenia, dlatego też pacjent podczas zabiegu nie odczuwa bólu czy nawet dyskomfortu. Po wszczepieniu implantu może pojawić się delikatny obrzęk dziąsła, który jednak mija po kilku dniach.

MIT 3: Wszczepienie implantów stomatologicznych obarczone jest ryzykiem groźnych powikłań.

Fakt: Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów na temat tego uzupełnienia ubytków zębowych. Tymczasem ryzyko powikłań po wszczepieniu implantów nie jest wcale większe niż w przypadku każdego innego zabiegu stomatologicznego. Wykorzystywane w stomatologii implanty są całkowicie bezpieczne dla organizmu, a sama metoda została wielokrotnie przebadana klinicznie. Ewentualne komplikacje dotyczą tylko ograniczonej grupy pacjentów. Jedną z przyczyn odrzucenia wszczepionego korzenia wynikają głównie z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Jeśli więc nie dojdzie do skrajnych zaniedbać w regularnym czyszczeniu jamy ustnej, a pacjent będzie stosować się do zaleceń dentysty, nie powinny pojawić się poważniejsze komplikacje.

MIT 4: Implanty stomatologiczne wszczepiane są głównie ze względów estetycznych.

Fakt: To w dużej mierze prawda, chociaż kwestie estetyki to nie jedyna zaleta implantów stomatologicznych. Oczywiście implanty to uzupełnienie, które wygląda (i zachowuje się) niemal identycznie jak naturalne zęby. Doskonale odwzorowują kolor, kształt i strukturę naturalnych zębów. Oprócz tego są dobrze umocowane do łuku zębowego, co zwiększa komfort tak oczywistych czynności, jak mówienie, czy żucie pokarmu. Ponadto ich zastosowanie niweluje ryzyko zaniku kości oraz zniekształcenia rysów twarzy. Dodatkowo są niezwykle trwałe – pozwolą ci cieszyć się pełnym uzębieniem do końca życia!