Ekstrakcja, czyli usunięcie lub potoczne “wyrwanie” zęba, mimo zdecydowanego niesamowitego rozwoju stomatologii nadal niekiedy bywa konieczne. Niemniej decyzja o ekstrakcji zawsze podejmowana jest przez stomatologów w ostateczności, kiedy wszystkie inne metody leczenia zawiodły, a chory ząb mógłby przyczynić się do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny ekstrakcji zębów.

Wskazania do usunięcia zęba

Przede wszystkim warto pamiętać, że ze względu na niesamowity rozwój specjalizacji stomatologicznych, wykorzystywanych technologii i doskonałej jakości materiałów dentyści są w stanie przeprowadzać skomplikowane zabiegi oraz stosować metody leczenia, które skutecznie chronią zęby przed ekstrakcją. Jednocześnie świadomość pacjentów z zakresu higieny jamy ustnej wzrasta. Coraz więcej osób dba o szczotkowanie wieczorem i rano, a także regularnie odwiedza gabinet stomatologiczny, dzięki czemu większość chorób zębów i dziąseł może być skutecznie wyleczona. Niestety nadal mamy do czynienia z przypadkami pacjentów, u których ekstrakcja jest koniecznością.

Jedną z przyczyn ekstrakcji są choroby tkanek twardych zębów, które nie nadają się do leczenia zachowawczego czy protetycznego. Dotyczy to m.in. nieodwracalnego zapalenia miazgi, do którego może dochodzić ze względu na niedrożność kanałów lub niedostateczną ilość tkanek zęba do jego odbudowy po leczeniu endodontycznym.

Choroby dziąseł, czyli infekcja tkanek i kości otaczających ząb, mogą prowadzić do znacznego rozchwiania zębów, co niekiedy również kwalifikuje się do zabiegu ekstrakcji. Inną, stosunkowo częstą przyczyną, jest próchnica, która zaatakowała miazgę zęba. Niekiedy problem jest na tyle zaawansowany, że podejmowane próby leczenia okazują się nieskuteczne, przez co dochodzi do poważnego stanu zapalnego. Wówczas ekstrakcja bywa jedyną szansą na zahamowanie rozwoju zakażenia.

Zabieg ekstrakcji bywa też przeprowadzany w ramach przygotowania jamy ustnej do późniejszych zabiegów ortodontycznych korygujących wady zgryzu.