Każdy z nas marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu. Niestety, należy zdawać sobie sprawę, że utrata zębów stałych może spotkać każdego człowieka, niezależnie od jego wieku, czy tego w jaki sposób dbał o jamę ustną. Braki w uzębieniu nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą prowadzić do wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych. Na szczęście z pomocą przychodzi jeden z działów stomatologii – protetyka. Czym zajmuje się protetyk? Między innymi na to pytanie postaraliśmy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Czym zajmuje się protetyk?

Protetyk jest osobą odpowiedzialną za wykonywanie protez zębowych. Dzięki jego pracy możliwe jest skuteczne uzupełnienie ubytków w jamie ustnej. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że protetyk nie może świadczyć usług w oderwaniu od gabinetów dentystycznych.

Dlaczego należy uzupełniać braki w uzębieniu?

Uzupełnienie braków w uzębieniu to nie tylko kwestia wyglądu. Warto wiedzieć, że nawet niewielkie ubytki mogą prowadzić do zaburzeń funkcji żucia, a co za tym idzie spożywania pokarmu. Należy również zdawać sobie sprawę, że nawet utarta pojedynczego zęba sprawi, że w szczęce zajdą nieodwracalne zmiany, do których zaliczyć należy chociażby stopniowy zanik kości dziąsła czy powiększenie zębodołu. Ponadto duże braki w uzębieniu wiążą się z zapadaniem policzków oraz bólami głowy i uszu.

Proteza – lekarstwo na braki w uzębieniu!

Protezy zębowe są doskonałym rozwiązaniem w przypadku pacjentów posiadających braki w uzębieniu. W zależności od ilości ubytków dentysta zaleca protezę stałą lub ruchomą. Jak już wcześniej wspomnieliśmy protezę – po wcześniejszej konsultacji z lekarzem dentystą – wykonuje protetyk. Odpowiednio wykonana proteza to gwarancja dobrego samopoczucia oraz estetycznego wyglądu, dlatego jej wykonanie warto zlecić zaufanej osobie, posiadającej odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie w tej dziedzinie.