Proteza szkieletowa to jeden ze sposobów na uzupełnienie braków w uzębieniu. Zaliczamy ją do ruchomych uzupełnień protetycznych, które sprawdzają się przede wszystkim w przypadku częściowych braków zębowych. W tym artykule wyjaśnimy, czym właściwie są protezy szkieletowe i w jakich przypadkach zaleca się ich stosowanie.

Specyfika protez szkieletowych

Protezy szkieletowe to świetna alternatywa dla protez osiadających. Jest to jedna z najchętniej wybieranych protez ruchomych w gabinetach protetyki stomatologicznej. Jej koszt jest przystępny, a jednocześnie zapewnia ona spory komfort podczas codziennego noszenia.

Proteza szkieletowa nie wykazuje niekorzystnego wpływu na tkanki przyzębia, sprzyjając tym samym odpowiedniemu przenoszeniu sił na zęby. Przywrócone zostaną wszystkie funkcje żucia, co z kolei umożliwia prawidłowe jedzenie oraz poprawną, wyraźną wymowę. Jest ona również dość cienka, a jednocześnie trwała, więc z pewnością będzie służyć pacjentowi przez długi czas. Nie wymaga szlifowania zębów i całkiem dobrze się na nich utrzymuje. Co ważne, dzięki protezie twarz pacjenta nie będzie się zniekształcać z powodu braków w uzębieniu. Chroni też układ stomatognatyczny przed zniszczeniem.

Protezy szkieletowe – wskazania

Proteza szkieletowa zalecana jest w przypadku częściowych braków zębowych. Może się na nią zdecydować pacjent, u którego pozostało w jamie ustnej jeszcze przynajmniej kilka zdrowych zębów, a jednocześnie nie ma możliwości rekonstrukcji uzębienia z zastosowaniem koron lub mostów.

Warto przy tym pamiętać, że pozostałe zęby muszą spełniać określone warunki do wykonania protezy szkieletowej. Zwykle lekarz musi więc bardzo dokładnie zbadać indywidualne uwarunkowania pacjenta i na tej podstawie stwierdzić, czy w danym przypadku rzeczywiście sprawdzi się właśnie ten rodzaj uzupełnienia braków.

Proteza szkieletowa zawsze przygotowywana jest na indywidualne zamówienie konkretnego pacjenta zgodnie z warunkami panującymi w jego jamie ustnej. Dzięki temu konstrukcja będzie się idealnie utrzymywać we właściwym miejscu, nawet podczas mówienia i żucia, nie powodując przy tym dyskomfortu.