Laserowe wybielanie zębów co musisz wiedzieć
Wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Nic w tym dziwnego, bowiem przebarwienia na zębach nie są atrakcyjne i mogą stać się przyczyną kompleksów. Domowe metody wybielania zębów nie są tak skuteczne, jak zabieg wykonany w profesjonalnym gabinecie dentystycznym. Efekty laserowego wybielania zębów widoczne są natychmiastowo, a zabieg przeprowadzony prawidłowo nie wywołuje skutków ubocznych. Sprawdźmy, jakie są przyczyny powstawania przebarwień na zębach oraz jak wygląda wybielanie zębów przez lekarza dentystę?
Nieestetyczne przebarwienia zębów
Przebarwienia to zmiana barwy oraz nasycenia koloru zęba. Barwniki mogą odkładać się w postaci złogów i przylegać do zęba lub pojawić się w jego wewnętrznych strukturach. Przebarwienia dotyczą zarówno zębów mlecznych jak i stałych, a także mogą obejmować zarówno żywą jak i martwą miazgę. Przebarwienia mogą być konsekwencją urazu szkliwa, zaburzeń metabolizmu i wahań hormonalnych, wskazują na aktywną demineralizację lub wynikają z przyjmowanych leków, choroby genetycznej albo wieku. Najczęściej jednak ich przyczyną jest dieta, bogata w substancje barwiące oraz nałogi i złe nawyki.
Utrata naturalnego koloru zębów może nastąpić na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej, palenia papierosów i marihuany oraz spożywania nadmiernej ilości kawy, coca coli i czerwonego wina. Przyczyną występowania przebarwień zębów u dzieci bardzo często są przyjmowane leki i antybiotyki.
Jak wygląda laserowe wybielanie zębów?
Laserowe wybielanie zębów to metoda termokatalityczna, wykorzystująca laserową wiązkę światła i nadtlenek wodoru. Umożliwia długotrwałe usunięcie przebarwień oraz widoczne rozjaśnienie szkliwa. Zabieg rozpoczyna się nałożeniem na zęby specjalnego żelu, zawierającego 30% stężenie nadtlenku wodoru. Składnik aktywny preparatu aktywowany jest ukierunkowaną wiązką lasera. Związki nadtlenku wodoru rozkładają się i powstaje cząsteczkowy tlen, który wnika w strukturę zęba i rozkłada długołańcuchowe cząsteczki barwników. Pod wpływem wytworzonego ciepła cząsteczki barwników, odpowiedzialnych za przebarwienia ulegają utlenieniu. W ten sposób można rozjaśnić kolorystykę zębów o około 10%. Zabieg trwa nie więcej niż godzinę i jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta. Żel wybielający nie podrażnia tkanek miękkich i pełni funkcję ochronną przed przegrzaniem. Dodatkowo, przed zabiegiem dziąsła pacjenta zabezpieczane są płynną żywicą.
Stabilizacja efektów zabiegu może trwać około 2 tygodni i w tym czasie należy powstrzymać się od spożywania substancji barwiących oraz przyjmowania używek. Naturalną reakcją po zabiegu jest tymczasowa nadwrażliwość zębów. Efekty utrzymują się od roku do nawet dwóch lat, a okres ten zależy od indywidualnych uwarunkowań i przyzwyczajeń żywieniowych. Pamiętajmy, że przed zabiegiem należy usunąć kamień nazębny i wyleczyć ubytki próchnicowe.