Próchnica u dzieci leczenie i zapobieganie
Próchnica zębów to bakteryjna choroba zakaźna, która obejmuje tkanki twarde zęba. Głównymi czynnikami, odpowiadającymi na powstanie próchnicy są bakterie, cukry oraz podatność zębów na próchnicę uwarunkowana genetycznie oraz socjalnie. Leczeniem próchnicy u dzieci zajmuje się stomatologia dziecięca. Ma ona na celu zachowanie zęba oraz zapobieżenie powikłaniom. Stomatolodzy alarmują, że problem próchnicy dotyka co drugiego 3-latka i niemal 95% 18-latków. Bagatelizowanie choroby może nieść negatywne konsekwencje dla całego organizmu.
Dlaczego leczenie próchnicy jest ważne i jak wygląda?
Próchnica u dzieci może wynikać z podatności tkanek, nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz niedokładnej higieny jamy ustnej, a nawet jej braku. Częste sięganie po przekąski, nadmierne spożywanie słodyczy i słodkich napojów gazowanych czy niska jakość szkliwa mogą przyczynić się do rozwoju choroby. Pierwsze zmiany bakteryjne są matowe i kredowobiałe, wyraźnie odcinające się od zdrowej części zęba. Szybka rekcja rodziców na tym etapie pozwoli podjąć natychmiastowe leczenie. Jeżeli stomatolog dziecięcy nie wyeliminuje w porę plamy próchnicowej, która dotyczy tylko szkliwa – zacznie się ona przekształcać w charakterystyczne, czarne zmiany obejmujące również zębinę.
Próchnica u dzieci rozwija się bardzo szybko, ponieważ zęby mleczne są dużo słabiej zmineralizowane niż zęby stałe. Niemniej stan zębów mlecznych oddziałuje na stan zębów stałych, dlatego nie wolno ignorować objawów próchnicowych. Stomatolodzy uświadamiają, że próchnica to choroba całego organizmu. Prowadzi do nieprawidłowego rozwoju kości żuchwy, wad zgryzu i brakach w uzębieniu. Nieleczona próchnica może powodować owrzodzenia dziąseł, choroby krążenia, alergie, a nawet zapalenie nerek czy opon mózgowych.
Leczenie próchnicy w pierwszej fazie polega na remineralizacji zębów. W drugim etapie rozwoju próchnicy stomatolog dziecięcy musi usunąć ubytek i uzupełnić go za pomocą plomby. W przypadku, gdy próchnica obejmie miazgę zęba – konieczne jest leczenie kanałowe. W stomatologii dziecięcej leczenie kanałowe polega na nałożeniu specjalnej pasty, która powoduje obumarcie nerwu i umożliwia aplikację lekarstwa. Pamiętajmy, że ekstrakcja czyli usunięcie zęba jest poważną ingerencją w organizm dziecka i powinna być wykonywana tylko w wyjątkowych przypadkach.
Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?
O zęby dzieci należy dbać już od najmłodszych lat. Zwróćmy uwagę, aby pierwsze szczoteczki do zębów były wykonane z bardzo delikatnego włosia, a pasty nie zawierały fluoru. Istotne są regularne wizyty kontrolne u dentysty. Stomatolog dziecięcy nie tylko oceni stan uzębienia, ale również ułatwi adaptację dziecka w środowisku gabinetu dentystycznego. Na pierwszą wizytę u dentysty rodzice powinni zabrać małego pacjenta pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia. Stomatolog dziecięcy wyjaśni, jak dbać o zęby malucha i czego unikać, by nie doprowadzić do rozwoju próchnicy. Cykliczne wizyty powinny odbywać się dwa razy w roku.
Profilaktyka próchnicy u dzieci obejmuje przede wszystkim eliminację z diety słodyczy oraz napojów gazowanych o dużej zawartości cukru. Zamiast tego należy wybierać produkty bogate w wapń i fluor. Warto w miarę szybko oduczyć dziecko picia z butelki, ponieważ taki nawyk może doprowadzić do zakwaszania środowiska jamy ustnej i próchnicy butelkowej. Stomatolodzy rekomendują również lakowanie lub fluoryzację zębów. Pamiętajmy, że próchnica jest chorobą wirusową. Oznacza to, że dziecko może się nią zarazić od swoich rodziców – nawet w okresie prenatalnym. Z tego powodu już matki w ciąży powinny zwracać uwagę na swoją dietę.