Poznajemy różnice pomiędzy protezą stałą a ruchomą
Niestety, jak pokazują najnowsze statystyki, coraz większa ilość Polaków cierpi na całkowity lub wybiórczy brak uzębienia. Wbrew powszechnie panującej opinii nie jest to tylko problem natury estetycznej. Ubytki w szczęce prowadzą do wielu dolegliwości – np. bólów uszu, głowy czy skroni. Na szczęście z pomocą przychodzą protezy. Dzięki nim można łatwo zamaskować zarówno całkowite, jak i częściowe braki uzębienia. Przedstawiamy ich najpopularniejsze modele.
Czym jest proteza?
Najogólniej rzecz ujmując, mianem protezy, określa się część zamienną, wstawianą w miejsce utraconego zęba. Obecnie, pacjenci gabinetów stomatologicznych i protetycznych wybierać mogą w ich dwóch rodzajach tj.:
protezach stałych – mowa tu przede wszystkim o koronach i mostach.
protezy ruchome – jak sama nazwa wskazuje są to protezy, których nie przytwierdza się na stałe do zębów. Protezy ruchome wykorzystywane są zarówno w przypadku pacjentów, którzy posiadają częściowe braki w uzębieniu, jak i tych, którzy utracili wszystkie zęby.
Oczywiście to, który rodzaj protezy sprawdzi się w przypadku danego pacjenta zależy przede wszystkim od stanu jego uzębienia (bądź jego braku).
Protezy stałe, korony i mosty
Protezy stałe dedykowane są pacjentom, u których nastąpiła wybiórcza utrata uzębienia. Do ich największych zalet zaliczyć należy to, że łudząco przypominają naturalne zęby. Dzięki nim pacjenci mogą na nowo cieszyć się pięknym, kompletnym uśmiechem. Warto również zaznaczyć, że stałe protezy są rozwiązaniem praktycznym i wyjątkowo wygodnym. W przypadku pacjentów, u których doszło do całkowitej utraty uzębienia, stosuje się m.in. korony i mosty. Oczywiście, o dobraniu odpowiedniej metody uzupełnienia ubytków decyduje stomatolog.
Protezy ruchome
Protezy ruchome są doskonałym rozwiązaniem w przypadku pacjentów, którzy nie utracili jeszcze wszystkich zębów, ale nie tylko – wykorzystuje się je również u osób, które straciły całe uzębienie. Należy przy tym zaznaczyć, że są one projektowane indywidualnie w oparciu o jamę ustną pacjenta, co jest gwarancją wygody i komfortu noszenia.